Ogólnopolska Konferencja Naukowa (ON-LINE)
Kobiecość:
Literatura - Sztuka - Popkultura
23.02.2023-24.02.2023
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Platforma: Microsoft Teams
Komitet Naukowy:
dr hab. Katarzyna Więckowska, prof. UMK – Przewodnicząca
dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK
dr Anna Kola
mgr Michał Bomastyk
Komitet Organizacyjny:
mgr Jakub Wojtasik
lic. Natalia Jaworańska
Cyry Wilczyńska
Ewa Falkowska


O konferencji
W kolejnej już odsłonie lutowej konferencji, organizowanej w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Kobiet, chcemy dyskutować na temat wizerunków kobiecości w literaturze, sztuce i popkulturze. O jakich wizerunkach mówimy? Czy mają charakter upodmiotawiający kobiety, czy może jednak wprost przeciwnie – tworzą wykluczający i uprzedmiotawiający obraz tego, co kobiece? Jak kobiecość powinna być przedstawiana albo też w jakim kierunku należy pójść, aby obraz ten był włączający i inkluzywny? Zapraszamy do włączenia się w obrady i przesłania abstraktów wszystkie osoby zainteresowane tematyką konferencji, mającej charakter interdyscyplinarny.
LINK DO HARMONOGRAMU KONFERENCJI (KLIKNIJ)
LINK DO OBRAD KONFERENCYJNYCH
(SESJE NIEPARZYSTE) (KLIKNIJ)

Wykład gościnny
Nelly Strehlau
Obiecujące. Młode. Kobiety.
Przemoc seksualna na ekranie i ewolucja ruchu #MeToo
23.02.2023, godzina 09:30
Wykład zaprezentuje pokrótce historię ruchu #MeToo oraz dokona przeglądu i analizy kilku wybranych filmów i seriali inspirowanych lub związanych z walką z przemocą na tle seksualnym powstałych w ostatnich kilku latach, poddając refleksji dostrzegalne w nich trendy i zjawiska, sposoby przedstawiania sprawców przemocy i osób nią dotkniętych oraz dyskurs medialny wokół tych tekstów, kreśląc podobieństwa między dzisiejszym ruchem a aktywizmem lat 80-tych i 90-tych.



Wykład gościnny
Aleksandra Korczak
Superbohaterki w kanonie lektur szkolnych –
są czy ich nie ma?
24.02.2023, godzina 09:30
Spis lektur na pierwszym etapie kształcenia polonistycznego, czyli
w klasach 4-6 szkoły podstawowej, poza znanymi utworami dla dzieci
i młodzieży z wieku XIX i XX zawiera i powieści współczesne, po których spodziewalibyśmy się, że przełamują stereotypy dotyczące płci. Ale czy tak jest naprawdę? Czy w tym zróżnicowanym zbiorze tekstów znajdą się takie, które by ukazywały superbohaterki? Albo chociaż bohaterki? Poszukiwania dziewcząt niezwykłych dostarczają i rozczarowań, i miłego zaskoczenia!

Zgłoszenie
Zapraszamy zarówno osoby ze środowiska naukowego,
jak i z organizacji społecznych, aby uchwycić wiele wątków i rozmawiać w szerszym gronie, nie zamykając się w naszych bańkach (świato)poglądowych. Poza wystąpieniami osób uczestniczących będą również wykłady gościnne. Przewidujemy także przygotowanie zbiorczej publikacji pokonferencyjnej.
Na abstrakty (max 300 słów) czekamy do 12.02.2023. Prosimy je przesyłać na adres mailowy: biuro@fundacjaipw.org. Koszt udziału
w konferencji wynosi 100 PLN. Platformą, na której konferencja się odbędzie, będzie Microsoft Teams.

