top of page

Działania społeczne Fundacji

242997919_117274674016203_2187200744516450130_n.jpg
Twoj-glos-ma-MOC_kv-1000x1000.png
IMG_3325.jpg
protest.jpg
miłosierdzie.jpg
254864393_128374116239592_3458704079799938783_n.jpg
pexels-anete-lusina-5723263.jpg
883E1E1E-A035-44C6-8501-518860D55B32.jpeg
0BD8CABD-99D7-40FC-80D0-4E7EF6B8C338.heic
pexels-anete-lusina-5723322.jpg
Zbiórka "W klasie bez wykluczeń"

Organizujemy zbiórkę lektur, książek, opracowań, przyborów, plecaków, sprzętu (np. sprzęt elektroniczny, komputerowy) i artykułów szkolnych dla osób uczących się, zagrożonych wykluczeniem edukacyjnym.

Pamiętajcie, że zależy nam również na artykułach przeznaczonych dla osób uczących się w ponadpodstawowych placówkach edukacyjnych.

Zbiórka będzie organizowana w okresie 27.09.2021 – 10.10.2021, na terenie miasta Torunia.

Miejsce zbiórki:
ARTSHOP|Toruń, ul. Mostowa 6 (Kawiarnia Społeczna PERS)
poniedziałek-sobota, godzina 14:00-18:00

Pub Spółdzielczy Toruń|Toruń, ul. Rynek Staromiejski 24

Prywatna Szkoła Podstawowa Modern Academy|Toruń, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 67 (tylko dla osób uczących się i pracujących w szkole)

Technikum Menadżerskie|Toruń, ul. Rejtana 2

 Zebrane artykuły będą przekazane:

  • osobom uczącym się, zagrożonym wykluczeniem edukacyjnym;

  • Ośrodkowi dla Cudzoziemców w Grupie;

  • placówkom wychowawczym z terenu miasta Torunia;

  • osobom potrzebującym wsparcia.

Projekt "Twój Głos ma MOC!"

Jako Fundacja uczestniczymy w programie rzecznictwa lokalnego "Twój Głos ma MOC!". Partycypując w projekcie nabywamy narzędzia, dzięki którym będziemy mogli skutecznie działać lokalnie i realizować rzecznictwo.

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. 
Projekt realizowany we współpracy z Amnesty International Norway.

 
 
 
Matki na Granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!

Jako Fundacja zaangażowaliśmy się w akcję na rzecz osób uchodźczych, przebywających na granicy polsko-białoruskiej. Pełniąc rolę współorganizatorów akcji "Matki na Granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!" zorganizowaliśmy zbiórkę ubrań i artykułów dla osób pozostających w kryzysie migracyjnym. Odzew osób mieszkających w Toruniu był niesamowity! Zebraliśmy bardzo dużo darów, które zawieźliśmy do Michałowa 23.10.2021. Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w zbiórkę.

Zaangażowaliśmy się także w sprawę osób uchodźczych zatrzymanych pod Lubiczem koło Torunia, które zostały ulokowane w szkole w Gronowie. Byliśmy obecni na miejscu i relacjonowaliśmy przebieg zdarzeń. Współpracowaliśmy wraz z innymi organizacji aktywistycznymi z Torunia. Współorganizowaliśmy również briefing prasowy (do obejrzenia TUTAJ), na którym wydaliśmy oświadczenie. 

Nie! Dla zakazu Marszów Równości

27.10.2021 odbył się protest "Nie! Dla zakazu Marszów Równości", który jako Fundacja współorganizowaliśmy wraz z innymi organizacjami aktywistycznymi z Torunia. Nie zgadzamy się na to, aby sprowadzać osoby nieheteronormatywne do ideologii, którą należy zwalczać i usuwać je z przestrzeni publicznej. Podczas protestu wydaliśmy oświadczenie. Treść oświadczenia dostępna TUTAJ.

 

 

miłosierdzie - nocna akcja solidarnościowa z osobami uchodźczymi

Dziękujemy Wam za obecność podczas nocnej akcji solidarnościowej z osobami uchodźczymi, którą wymownie nazwaliśmy #miłosierdzie. Prawo do azylu jest prawem człowieka! Miłosierdzie na gRANIcę! Publikujemy mail, który otrzymaliśmy, opisujący tragiczną sytuację na granicy:

Śmierć na granicy

Kolejną ofiara" nowej " europejskiej polityki wobec uchodźców

29 października w pobliżu granicy białorusko-polskiej przez białoruską Straż Graniczną odkryto grupę uchodźców z Syrii i Iraku, przy których na ziemi leżały zwłoki mężczyzny o niesłowiańskim wyglądzie. Charakter śladów pozostawionych na pasie kontrolnym świadczył o tym, że ciało zostało przeniesione z Polski na Białoruś.

Według uchodźców przebywali oni na terenie Polski, gdy doszło do tragedii. Jeden z mężczyzn, obywatel Iraku, był chory na cukrzycę i potrzebował insuliny. Jednak polscy stróże prawa, którzy zatrzymali cudzoziemców, nie tylko zignorowali ich prośby o pomoc medyczną, ale także zostali pobici w celu zastraszania. W tym samym czasie kobieta wyróżniała się szczególnym okrucieństwem. Jak wyjaśnili cudzoziemcy, gdy chory mężczyzna zmarł, uzbrojeni mężczyźni w mundurach siłą przetransportowali wszystkich uchodźców do granicy, przecięli ustaloną po polskiej stronie barierę z drutu kolczastego i pod groźbą fizycznej masakry zmusili do przeniesienia ciała na terytorium Białorusi.

Również polscy funkcjonariusze bez porozumienia zatrzymali i przymusowo wyparli z grupą uchodźców dwóch cudzoziemców z dokumentami wydanymi przez właściwe władze Niemiec, które próbowały nieść pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji.

W celu ustalenia okoliczności i przyczyn śmierci obywatela Iraku wezwano grupę dochodzeniowo-operacyjną.

To nie pierwsza taka tragedia na granicy, która była wynikiem wyjątkowo brutalnego traktowania uchodźców przez przedstawicieli organów ścigania poszczególnych krajów UE.

Apel o dołączenie do akcji MATKI NA GRANICĘ. MIEJSCE DZIECI NIE JEST W LESIE!

Razem z osobami reprezentującymi toruńskie organizacje pozarządowe wysłaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki apel (treść dostępna TUTAJ o włączenie się w akcję „Matki na Granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie”, którą nasza fundacja współorganizuje. W naszym apelu poprosiliśmy instytucje o okazanie solidarności z osobami uchodźczymi, koczującymi w lasach na granicy polsko-białoruskiej i rozświetlenie budynków w kolorze zielonym.

Urząd Marszałkowski odpowiedział pozytywnie na nasz apel i w sobotę, 13.11.2021, w dniu rozpoczęcia Camerimage Festival, zaświeci się na zielono. Ten symboliczny gest to wyraźny znak, że nie ma aprobaty na bezsensowne cierpienie ludzi i łamanie praw człowieka. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie! Jesteśmy zbudowani_e Państwa postawą.

Wciąż oczekujemy odpowiedzi ze strony pozostałych instytucji.

Dziękujemy za wspólne działania organizacjom, które podpisały apel: Fundacji Emic, Amnesty International Toruń, Toruńskiej Brygadzie Feministycznej, Fundacji Nie Tylko Matka Polka, Toruńskiemu Strajkowi Kobiet. Dzięki, że jesteście!

Apel o włączenie się w zbiórkę na rzecz

osób uchodźczych

Wystosowaliśmy pismo (treść dostępna TUTAJ), do Decathlon Polska  z apelem o włączenie się w organizowaną przez nas zbiórkę pakietów pomocowych na rzecz osób uchodźczych. Czekamy na odpowiedź. Wyrażamy nadzieję, że będzie ona pozytywna i będziemy w stanie skompletować więcej pakietów! Dziękujemy działającym z nami organizacjom: Fundacji Emic, Fundacji VERDA, Amnesty International Toruń, Toruńskiej Brygadzie Feministycznej, Fundacji Nie Tylko Matka Polka.

Proces inkubacji w ramach Funduszu Sektor 3.0.

Fantastyczne wieści! Nasza fundacja zakwalifikowała się do inkubacji projektu w Funduszu Sektor 3.0. Projekt, który chcemy wdrożyć to aplikacja mobilna i strona internetowa dla kobiet doświadczających przemocy. Trzymajcie za nas kciuki! Partnerami w naszym projekcie są Różowa skrzyneczka, Fundacja Nie Tylko Matka Polka, Stowarzyszenie Dobry Start. Intensywne prace zaczynamy od jutra. Trzymajcie za nas kciuki, bo to jest niesamowicie ważny i potrzebny projekt!

 

 

Wasz Mesjasz umiera w lesie

11.12.2021 współorganizowaliśmy_łyśmy demonstrację Wasz Mesjasz Umiera w Lesie, podczas której kolejny raz wyraziliśmy_łyśmy sprzeciw wobec skazywania osób uchodźczych na śmierć w lasach. Musimy przypominać, żeby nie zapomnieć i nie popaść w obojętność. Nikt nie zasługuje na bycie (ludzkim) śmieciem, który ma rozłożyć się w zimnym lesie.

Poniżej mocny wierz "Którzy skazujecie na śmierć w lesie", napisany i odczytany podczas demonstracji przez Anna Magalska, członkinię naszego zespołu fundacyjnego:

 

Którzy skazujecie na śmierć w lesie

Pomiędzy trzecim a czwartym pierogiem

Pomiędzy gorącym barszczem a kapustą

Pomiędzy opłatkiem a życzeniem

Ość z wigilijnego karpia

Niech stanie wam w gardle

Na zawsze

Zimne oczy ryby w galarecie będą na was patrzeć

Nie zapomnicie tych spojrzeń

Którzy skazujecie na śmierć w lesie

Zapłaczcie nad pustym talerzem na stole

Zaśpiewajcie Bóg się rodzi

Pod ośnieżonym drzewem rodzina będzie opłakiwać zmarłe z wyziębienia dziecko, matkę, brata

Choinko, świadku,

tym, którzy skazują na śmierć

przypominaj każdej nocy, w koszmarach

o cierpieniu samotnych oczu, w których gaśnie nadzieja

i życie

Gwiazdo Betlejemska

zabierz im spokój

Ża​den człowiek nie jest nielegalny

W minioną sobotę (11.12.2021) mieliśmy/miałyśmy również okazję współorganizować demonstrację ŻADEN CZŁOWIEK NIE JEST NIELEGALNY!, podczas której został wyrażony sprzeciw wobec nielegalnych wywózek i dehumanizacji osób uchodźczych zamarzających w lasach. Dziękujemy osobom organizującym wydarzenie za zaproszenie do tej ważnej akcji. To wiele dla nas znaczy. Polecamy się, rzecz jasna, na przyszłość! NIestety, ze względu na nasze obowiązki w Funduszu Sektor 3.0, nie byliśmy/byłyśmy w stanie pojawić się w Warszawie. Cieszymy się jednak, że nasze słowa zostały odczytane podczas protestu. Pamiętajcie: Milczenie rodzi obojętność. Milczenie rodzi wrogość. Milczenie rodzi przemoc. Milczenie rodzi śmierć. Nie milcz i nie bądź obojętny.

Treść naszego przemówienia dostępna TUTAJ.

bottom of page